طبع و مزاج چیست؟ مزاج های مختلف ( فصل سوم)

مزاج های مختلف

مزاج مزه ها

 هر کدام از مرز ها و بوها نشان دهنده طبیعت و ویژگی خاص گیاهان هستند که تاثیرات خاصی در بدن دارند. خوراکی هایی که مزه ترش دارند مانند آبغوره، آبلیمو، سماق و سرکه پس از خوردن، سردی و خشکی را در بدن بالا می برند و زیاده روی در خوردن آن ها بر روی دستگاه عصبی و تنفسی تأثیر بدی خواهد داشت.

 خوراکی هایی که مزه تلخ دارند،  سردی و خشکی بدن را بالا می‌برند و امکان خونریزی را افزایش می دهند اما دستگاه گوارش را پاکسازی می کنند. خوراکی هایی که مزه شیرین دارند، گرم و تر هستند و خوراکی هایی که مزه شور دارند، گرم و خشک اند و باعث افزایش بلغم میشوند. خوراکی هایی که مزه تند دارند، گرم و خشک هستند و برای افراد بلغمی مفید و برای افراد صفراوی مزاج مضر هستند.

 خوراکی هایی که بی مزه( گس) هستند، مزاج سرد و مرطوب دارند که مصرف بیش از اندازه آنها نیروی بدن را تضعیف می کند.

 مزاج رفتارها

 رفتارها نیز دارای مزاج هستند هر کدام از رفتار ها می توانند گرمی بخش جسم و روح شوند برای نمونه. صداقت، امانت داری، تواضع، مهرورزی، یکدلی، عفو و بخشش، شجاعت، همکاری، دیدار دوستان، پرحرفی، صله ی رحم، شادی، حرف های امیدبخش و آشتی از رفتارهای گرم هستند و به انسان انرژی می بخشد و رفتار هایی مثل دشمنی، دروغ، تکبر، کینه ،خیانت، حرص و طمع، سخن چینی، کم حرفی، غیبت، بدگویی، حسادت، یاکاری، پیشگیری، قهر و دوری از جمعیت از رفتارهای سرد هستند و انسان را دچار ضعف و بی حالی و افسردگی می کنند.

 افرادی که در یادگیری به مسائل و نکات درسی،  کمتری دارد و حس می‌کنند توانایی آنها در درک مطالب در مقایسه با بقیه کمتر است یا صبر و حوصله آنها در انجام برنامه های شان زیاد است و سر فرصت به کارهایشان می پردازند در گروه افراد سرد مزاج قرار می‌گیرند. همچنین افرادی که هنگام انتخاب دچار تردید می شوند و سریع تصمیم می گیرند، در گروه افراد سردمزاج قرار می گیرند.

 افرادی که هر لحظه یک حس دارد و نظرات و احساساتشان هر لحظه تغییر می کند در گروه افراد رطوبت مزاج قرار می‌گیرند.

 مزاج شغل ها

 اگر در کشوری هر کس با توجه به طبع و مزاج جشن تخت خواب شده و متناسب با شغل و تخصص خود از فعالیت داشته باشد، آن کشور به سرعت پیشرفت خواهد کرد. برای مثال پزشک باید روحی آرام و مهربان داشته باشد پس بهتر است مزاج مرطوب و طبایع دم یا بلغم داشته باشد.

 آهنگر باید روحیه خشن و سخت کوشی داشته باشد که بهتر است از طبایع دم یا صفرا انتخاب شود. همچنین بهتر است  بقال، عطار، نانوا و میوه فروش نیز به علت برخورد با افراد بیشتر، از طبایع آرام مثل بلغم انتخاب شوند.

 معلمان و اساتید دانشگاه نیز باید روحی مهربان و آرام داشته باشند، پس بهتر است از طبایع بلغم انتخاب شوند.

 فوتبالیست ها، بسکتبالیست ها و والیبالیست ها همگی بایستی قدری بلند، خشن و از نوع گروه خونی AB ( صفراوی مزاج) انتخاب شوند، ورزش های فکری و ظریف و آرام مثل شطرنج و یوگا که نیاز به کار فکری و آرامش خاطر زیادی دارند، باید از بین سوداوی مزاجان و یا گروههای خونی a انتخاب شوند.

 مدیران و روسای بانکها و ادارات نیز بهتر است از بین طبایی خشکی مثل صفرا و سودا انتخاب شوند. فرماندهان نظامی بهتر است از طبع صفرا و دم انتخاب شوند. همچنین خلبان آن هواپیما بهتر است از طبایع دم و صفر انتخاب شوند تا هیچگاه ترس از خطر پرواز نداشته باشند. شهرداران، فرمانداران و بخشداران به علت پرکاری مخصوص شغلشان، بهتر است از تب عدم انتخاب شوند.

 علاقه به شغل کارمندی و اداری مربوط به طبایع سرد سودا و بلغم است و علاقه به مشاغل آزاد و بازار که در آن ریاست و آزادی وجود دارد، جزو طبایع گرم دم و صفرا می باشد.

 کسی که کبد چرب دارند و دائماً چرت می زند( بلغمی مزاج) بهتر است شغل رانندگی را انتخاب نکنید و بهتر است که افراد صفراوی مزاج که خواب کمتری دارند، شغل رانندگی را انتخاب کنند.

 مزاج مردان و زنان

 مزاج مردان نسبت به زنان گرم تر و خشک تر است و مزاج زنان بیشتر به سردی و تری تمایل دارد،به همین علت خانم‌ها بیشتر از آقایان دچار بیماری‌هایی مثل درد مفاصل می شوند و ضعیف‌تر از آقای هستند.

 همچنین مردان، صفرای بیشتری نسبت به زنان دارد و زنان بلغم شان نسبت به مردان زیادتر است. به همین دلیل است که زنان منطق بیشتری نسبت به مردان دارند و مردان عصبی تر و غیر منطقی تر هستند.

 اندام های مختلف بدن 

با شناخت مزاج اندام های بدن می توانید با توجه به تبعات آن از بروز بیماری ها جلوگیری کنید برای مثال قلب، گرمترین و خشکترین عضو بدن است که اگر به هر علتی این حرارت و خشکی از دست برود، قلب بزرگ شده و ناراحتی قلبی بیشتر می شود.

 کبد، گرم ترین و مرطوب ترین عضو بدن است، چون مهمترین عامل رشد و تغذیه بدن انسان است و رشد بدن با گرمی و رطوبت کافی به وجود می‌آید.

 استخوان، سردترین عضو بدن است که اگر رطوبت آن زیاد باشد، موجب نرمی استخوان میشود.

 چربی، سر و مرطوب است. مغز هم سرد و مرطوب است، به این علت که با ورود اطلاعات زیاد به آن، دچار گرمی و خشکی نشود، چون گرمی و خشکی موجب بی خوابی و اضطراب میشود.

 پوست، به ویژه پوست دست و انگشتان، معتدل ترین عضو بدن است.

 طبع ساعات شبانه روز 

با دانستن طبیعت ساعات شبانه روز می توانید با توجه به مزاج که دارید و شرایطی که در آن زندگی می کنید، یک برنامه صحیح غذایی و ورزشی برای خودتان تنظیم کرده و با رعایت آن، همیشه سالم بمانید.

با توجه به طبیعت ساعات شبانه روز و طبیعت اندام ها به راحتی می‌توان فهمید که در چه ساعاتی از شبانه روز فعالیت کدام یک از اندامها کاهش یا افزایش می‌یابد. برای نمونه، کبد که دارای طبع گرم و خشک می باشد در ۶ ساعت سوم( بعد از ظهر) حرارتش بیشتر شده و در  ۶ ساعت اول صبح حرارتش کاهش می یابد.

 در طول یک شبانه روز کامل، شب سرد و مرطوب و روز گرم و خشک است. خلط صفرا از ساعت ۱۲ ظهر تا ۶ عصر، خلط سودا از ساعت ۶ عصر تا ۱۲ شب، علت بلغم از ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح و خلط دم از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ ظهر بیشتر ساخته می شود

 به همین ترتیب، بیماران باید بدانند که بر اساس غلبه نوع مزاج خود در چه ساعتی از شبانه روز ممکن است یکی از اخلاط آنها افزایش پیدا کند.  معمولاً دیده شده است که سکته های قلبی بیشتر در ساعت ۶ صبح تا ۱۲ ظهر یا به عبارت دقیق تر از چه صبح تا ۸ صبح اتفاق می افتد و این امر نشان‌دهنده افزایش خلط دم در زمان وقوع سکته است و به همین دلیل است که پزشکان طب سنتی، فصد ( رگ زدن) خون افراد دموی مزاج را در ساعت اولیه صبح توصیه می کنند، یا به علت افزایش خلط سودا، غم و غصه و گریه و زاری در ساعت ۶ عصر به بعد بیشتر حس می شود. به همین دلیل است که فصد  خون افراد سوداوی مزاج را بیشتر در شب توصیه می کنند.

 مزاج فصل ها

  هر یک از فصول چهارگانه سال ویژگی‌هایی دارند که بر حالات بدن آدمی تاثیر می گذارند:

فصل بهار

 مزاج فصل بهار گرم و مرطوب است یا به عبارتی معتدل است. بهار، خون را به حالت اعتدال می‌کشاند، رنگ چهره را سرخ می‌کند و گرمای موجود در آن مثل تابستان آنقدر شدید نیست که خون را بسوزاند و رنگ چهره را به زردی بکشاند. مزاج فصل بهار با مزاج کودکان و نوجوانان سازگار است.

 خونریزی از بینی،  تشدید بیماری‌های روانی در افراد سوداوی مزاج، پیدایش جوش و دمل، پیدایش خلط خونی در دهان و حساسیت، از جمله بیماریهای شایع در این فصل می باشد که به علت افزایش خلط سودا در خون بدن است.

 برای معالجه بیماری های بهاری، انجام فصد  خون، حجامت، خوردن انواع مواد ملین،مدر() نوشیدن مایعات زیاد در این فصل برای رقیق کردن اخلاط زیاد شده در خون مفید است.

 فصل تابستان

 مزاج فصل تابستان گرم و خشک است. در این فصل خلط صفرا در بدن افزایش یافته و خلط بلغم کاهش می یابد. به همین دلیل در این فصل، افراد صفراوی مزاج( ۲۰ تا ۴۰ ساله)  آسیب می‌بینند ولی پیران( افراد بالای ۶۰ سال) نیرو می گیرند و حالشان بهتر می‌شود.همچنین علت گرمی و خشکی هوا، افرادی که از نظر جسمی ضعیف می باشند در شرایط خطرناکی قرار می گیرند.

 بیماری هایی که در این فصل بروز می کنند عبارتند از: طب، لاغر شدن جسم، درد گوش، عفونت چشم و سایر بیماریهای چشمی و جوش های صفراوی( مثلا آکنه).

 میل کردن نوشیدنی های خنک و ترش مزه و سبزیها و میوه های تازه مانند :هندوانه، خیار، کاسنی، شربت آبلیمو، شربت زرشک و قیر در فصل تابستان مفید هستند.

 فصل پاییز

 مزاج فصل پاییز سرد و خشک است. پاییز، فصل کاهش خلط خون می باشد، این فصل به علت خشک بودن هوا، برای افراد پیر مناسب نمی باشد.

 در فصل پاییز، ل بزرگ تر شده و موجب کم‌خونی می‌شود، نیروی هاضمه و نیروی دفاعی بدن ضعیف میشوند. بیماری های فصل پاییز: خارش پوستی، اگزما، خشکی و پوسته پوسته شدن پوست، کچلی، انواع سرطان( سرطان ها اکثراً به علت افزایش خلط سودا در بدن می باشند)، بزرگی طحال، تب، تکرر ادرار، درد مفاصل، درد سیاتیک، درد پشت و درد رانها، یبوست، بیماری های ریوی، پیدایش یا بروز بیماری‌های عفونی خطرناک مثل سل.

 خوردن میوه های پاییزی و مرکبات در فصل پاییز بسیار مفید است زیرا باعث رقیق شدن خون و تولید خون تازه و سالم در بدن می‌شود( باید از میوه های پاییزی ترش، قبل از غذا و میوه های پاییزی شیرین بعد از غذا استفاده نمود).

 فصل زمستان 

فصل زمستان دارای طبع سرد و مرطوب است. در این فصل از میزان خشکی هوا کم شده و رو به رطوبت می‌رود.

 انجام حجامت در این فصل توصیه نمی شود، خصوصاً در مورد افراد بلغمی که سرد مزاج هستند.

 زمستان بیشتر از هر فصل دیگری خلط سودا را از بین می برد زیرا در آن هوا سرد بوده و روز کوتاه و شب دراز است و این عکس خلط بلغم را  بالا میبرد.

 بیماری های فصل زمستان عبارتند از: بیماری های عفونی، سرماخوردگی، گرفتگی صدا، گلودرد، پهلو درد، سنگ کلیه و مثانه، پشت درد، بیماری های عصبی و سردرد های مزمن( مثل سینوزیت و میگرن).

 در این فصل، مصرف غذاهای پخته شده و گوشت کباب شده مثل گوشت شتر که دارای طبع گرم میباشد برای تعادل مزاج افراد بلغمی، بسیار مفید می باشد.

 نکات مهم:

 • بیشترین میزان خلط دم که قسمت اصلی خون است در بهار و کمترین میزان آن در پاییز دیده می شود.
 • بیشترین میزان خلط بلغم در زمستان و کمترین میزان آن در پاییز دیده می شود.
 •  بیشترین میزان خلط صفرا در تابستان و کمترین میزان آن در زمستان دیده می‌شود، زیرا صفرا از سوختن اخلاط دم و بلغم به وجود می آید و زمستان فصل تولید اخلاط است نه فصل سوزاندن اخلاط.
 •  بیشترین میزان خلط سودا در پاییز و کمترین میزان آن در زمستان می باشد.
 •  بهار برای همه سنی به خصوص کودکان و نوجوانان زیر ۲۰ سال( یعنی دموی مزاجان) خوب است.
 •  تابستان برای افراد پیر بالای ۶۰ سال( یعنی بلغمی مزاجان مفید است).
 •  پاییز برای هیچ دوره ای از عمر مفید نیست زیرا در این فصل، خون و بلغم(  که اخلاط مهم‌تر خون هستند) به حداقل میزان خود در طول سال می رسند. به همین دلیل افراد پیر در این فصل بیشتر می بینند و از طرفی خلط سودا در این فصل افزایش پیدا می کند.
 • زمستان برای سنین نوجوانی( ۲۰ تا ۴۰ سال) مناسب است چون بلغم در این فصل افزایش پیدا می کند و همچنین برای سنین میانسالی ( ۴۰ تا ۶۰ سال) علت حذف سودا از خون مفید می باشد.
 •  در طول یک ماه قمری، بیشترین زمان افزایش اخلاط، مربوط به دوازدهم تا پانزدهم هر ماه قمری، بنابراین انجام حجامت در این اوقات بسیار مفید و موثر خواهد بود.
 •  در طول یک سال قمری، بیشترین زمان افزایش اخلاط، در اواسط فصل بهار و سپس از اواسط فصل پاییز اتفاق می افتد به همین دلیل انجام حجامت در این فصل ها بیشتر توصیه می‌شود.
 •  در طول عمر انسان،  بیشترین زمان افزایش اختلافات مربوط به سنین ۱۷ تا ۳۵ سالگی است که فرد بایستی در این سنین کارهای لازم مثل تغذیه مناسب، انجام حجامت و غیره را انجام دهد تا سلامتی خود را حفظ کند. 

مزاج کوه ها و دریا ها

 اگر کوه ها در جنوب شهر باشند هوای شهر بسیار سرد و اگر کوه ها در شمال شهر باشند هوای شهر گرم است. اگر دریا در جنوب شهر باشد هوای شهر بسیار گرم و مرطوب و اگر دریای در شمال شهر باشد، هوای شهر بسیار سرد و مرطوب می شود.

 مزاج لباس ها و پوشش ها

 لباس هایی که میپوشیم نیز دارای مزاج از نوع سردی و گرمی هستند و می توانند موجب ایجاد سردی و گرمی در بدن شوند. برای نمونه لباس پشمی گرم است، ابریشم خیلی گرم است، کتان و لباس هایی از جنس پلاستیک( اکرولیک) هستند، فرش ماشینی سرد است. و کسی که روی این فرش می خوابد احساس سردی می کند، به همین دلیل در مناطق سردسیر مانند آذربایجان، اردبیل، زنجان و کردستان از تشک های پشمی استفاده می شود، ولی در مناطق گرمسیری مانند کاشان و یزد از تشکهای پنبه استفاده می کنند. در مناطق سرد و مرطوب مانند شمال ایران از نمد استفاده می‌کنند که یک نوع فرش ساخته شده از پشم فشرده است و در مناطق گرم و مرطوب مانند جنوب ایران از هسته ای استفاده می کنند.

مزاج خانه و مسکن

 برای ایجاد سازگاری بدن با مسکن، رودخانه را از مواد و مصالح ساخت که طبیعت آن معتدل کننده مزاج منطقه جغرافیایی باشد، مثلاً برای ساخت مسکن در مناطق جغرافیایی سرد و مرطوب مانند شمال کشور خیلی سرد است، فرد ساکن در آن ساختمان به علت افزایش سردی در بدن ممکن است دچار بیماری هایی مانند روماتیسم، درد اندام و خستگی شود. ولی بنا های ساختمانی در مناطق گرمسیری لازم است با گر چه موادی مانند سیمان و سنگ ساخته شود تا گرمای مناطق جغرافیایی را معتدل کنند.

 خانه ای که رو به مشرق است چون خورشید صبح بر آن می تابد هوای خانه را صاف میکند و بعد از غروب خورشید نیز بادهای لطیفی که از سمت مشرق را نمی زند، هوای خانه را سالم تر می کند.

 خورشید به خانه هایی که رو به مغرب بوده و از سمت مشرق پوشیده شده است که کرده و زود غروب می کند، در نتیجه نه هوای آنجا را لطیف کرده و نه آن را خشک میکند، بنابراین هوا در آنجا مرطوب و سنگین باقی می‌ماند. خانه های رو به مشرق از خانه‌های رو به مغرب سالم ترند. مشکل خانه رو به مغرب،  است که نور خورشید کمتر به آن می رسد و افرادی که در چنین خانه‌هایی زندگی می‌کنند به دلیل مرطوب بودن هوای خانه صدایشان می گیرد، در پاییز بر اساس سرماخوردگی، بیشتر به گرفتگی صدا دچار می شوند. 

تاثیر نور بر حالات روانی انسان

روانپزشکان معتقدند، افسردگی فصلی در فصل‌های پاییز و زمستان به دلیل کاهش نور دریافتی بدن می باشد. بر همین اساس آنها شیوه نور درمانی را برای درمان این گروه از بیماران به وجود آورده‌اند.

 با افزایش جمعیت و زندگی در آپارتمان ها، برخورداری از نور آفتاب نسبت به زندگی در خانه های حیاط دار گذشته کاهش یافته است.

 ساکنان اینگونه منزل، خانه و محیطی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت نمی‌دانند و از محیط خانه دلزده می شوند. کوچک شدن خانه های امروزی در کاهش صمیمیت اعضای خانواده بسیار موثر است. زمانی که خانه کوچک باشد کودک نمی تواند انرژی خود را آزاد کند و دچار افسردگی یا لجبازی می‌شود که موجب جدایی کودک از مادر و دیگر اعضای خانواده می شود.البته این مشکل در اکثر کشورهای صنعتی و در شهرهای بزرگ دنیا وجود دارد. که باید امکانات شهری برای استفاده از نور آفتاب و هوای آزاد و همچنین استفاده از تفریحات سالم وجود داشته باشد تا ابتلا به بیماری‌های روحی روانی و حتی جرم و جنایت در شهرها که اکثرا منشاء روانی دارد به حداقل برسد.

مزاج عطر ها

 نیز هر کدام مزاج مخصوص دارند که شناخت و استفاده از آن ها به حفظ سلامتی بدن کمک میکند. مثلاً یک فرد گرم مزاج با بوییدن عطر گرم، دچار سردرد می شود ولی همین بوی گرم موجب آرامش فرد سرد مزاج میشود. برعکس این حالت، یعنی وقتی فرد سرد مزاج، بوی ترشی و یا هر روی سر فرد دیگری را بکند، موجب ایجاد سردرد و بی حوصلگی در او می‌شود. 

عطر گل محمدی، گل مریم و گل یاس از های گرم و لطیف هستند، عطرهایی مانند عطر بوی مشک خیلی گرم است.

 بوی سرکه، آبلیمو، ترشی ها، بوهای اسیدی و بوی لجن، از بوهای سرد هستند، بوی مواد شیمیایی مانند مواد سفید کننده، بنزین، نفت، ضدعفونی کننده ها اثرات سردی بخشی برای مغز دارند و بوهای سرد می باشند که بو کردن دائمی آنها موجب مشکلات عصبی و حتی فراموشی می شود.

 مزاج رنگ ها

 همانطور که خوردن غذاهای نامناسب موجب بروز بیماری می شود، تماشای رنگ های نامناسب نیز در جسم و روح فرد تأثیر گذار است و به همین دلیل افراد باید با توجه به مزاج خود، رنگهای مختلف را تماشا و یا از تماشای دائمی رنگ های نامناسب با مزاج شان خودداری کنند.

 برخی رنگ ها به این ترتیب است: رنگ آبی آسمانی، رنگی معتدل و مناسب با مزاج همه انسان‌ها است. رنگ سبز نیز رنگ معتدل و آرامبخش است بنابراین به انسانهای ناامید و افسرده توصیه می شود از رنگ سبز استفاده کنند.

 رنگ سفید و سیاه طبع سرد دارند البته میزان سردی رنگ سیاه بیشتر از رنگ سفید است به همین دلیل می توانیم بگوییم رنگ سیاه سرد و خشک رنگ سفید سرد و مرطوب است و تماشای مداوم این رنگ ها موجب منفی نگری، ناامیدی و غم میشود.

 قرمز، رنگی گرم است. تماشای گلزار هایی با رنگ قرمز گرما بخش، انرژی دهنده و شادی آور است. صحنه هایی که کاملا قرمز هستند، انرژی زا بوده و برای انسان های گرم مزاج مناسب نمیباشد.

 رنگ زرد، طبع گرم و تر و رنگ نارنجی طبع گرم دارد. رنگ آجری، رنگ خاکی، گندمگون، رنگ های معتدل و آرامش بخش هستند.

 رنگ بنفش، دارای طبع سرد و خشک است و برای رفع بی خوابی و تقویت حافظه توصیه می شود.

 مزاج چهره ها

 تماشای هر صحنه های، تاثیر مثبت یا منفی در افراد دارد برای نمونه: تماشای چهره پدر و مادر و انسانهای مومن گرمابخش است، دیدن انسان های  ناشکر،ظالم، کی به تو و بدجنس سردی زا و ناامید کننده است. تماشای صفحات پر از حروف آسمانی، مثل قرآن و دعا گرم است و موجب افزایش نور چشم میشود.

 دیدن صحنه های غم انگیز، نفرت انگیز، ظلم و جنایت، سردی بخش است. تماشای صحنه های جنسی سودا زا است، ابتدا موجب گرمی و تحریک می‌شود و سپس سردی می آورد، به همین دلیل موجب سستی جسم و روح می شود.

 تماشای چهره نامحرم، و صحنه گناه، به شدت سرد و خشک است.

 مزاج صداها تمامی صداهای و مداوم مثل صدای زمزمه برگ درختان بید هنگام وزش باد، صدای شرشر آب و صدای آواز خروس هنگام سحر ،طبیعت گرم دارد و انرژی بخش هستند.

 صداهای ترسناک مانند صدای رعد و برق، صدای سیل، طبیعت سردی دارند، به همین دلیل پس از شنیدن چنین صداهایی، باید خوراکی هایی با طبع گرم خورد و نوشیدنی های گرم بنوشید( بیشتر اوقات نیز نوشیدن آب که یک قطعه فلز خیلی گرم در آن انداخته می شود، نوشیدن آب طلا توصیه می شود).

 تمامی صدا های صنعتی مانند صدای موتور کارخانجات، موتور اتومبیل ها، هواپیما و غیره سرد و سودا زا هستند که موجب خستگی جسم، افزایش غلظت خون، خستگی اعصاب، وزوز گوش، سردرد، کم حوصلگی، لرزه، کم خوابی معروفی و تفکرات منفی و رفتارهای سوداوی می‌شوند.

آوا های معنوی مانند آوای دعاها، مناجات شبانگاهی، دعا دسته جمعی، زمزمه دعاهای ندبه، سمات،مجیر، جوشن، افتتاح و غیره دارای مزاج گرم اند و به روح و جسم انسان انرژی و قدرت می بخشند.

 صدای دعای پدر بر سر سفره، هنگامی که از خداوند سپاسگزاری می کند گرم است و مزاج غذای سفره را گرم تر می کند.

 مزاج لحن صدا

 برخی از صداها دارای گرمی خاصی هستند و عطری روح بخش دارند.

 کلماتی که با این صداها ادا می شوند بر دل می نشیند و عمق وجود را گرم تر می کنند.

 لحن صدا نیز از گرمی و سردی برخوردار است، کلام محکم، هدفدار و روز گرم است، طلا به تردید انگیز و شک آفرین سرد است.

 لحن همراه با امید، طبع گرم و ذهن همراه با ناامیدی طبع سرد دارد.

 جالب توجه است که حتی اگر کلام غیر معقول باشد، اما به صورت روان، محکم و استوار بیان شود، توجه انسان را به سمت خود جلب می کند و موجب استحکام می شود.

 مزاج نواهای موسیقی

نواهای موسیقی همگی دارای قدرت ایجاد گرمی، سردی و خشکی در بدن و روان انسان هستند. شناخت مزاج ساز ها و دستگاه ها برای به کارگیری آنها و یا ترک شنیدن آنها برای افراد ضروری است.

 هر ندایی که موجب شوره، شور و نشاط و حرکت شده و ضربان نبض را افزایش دهد، نوای گرم تعریف می شود. همچنین هر نواحی که موجب سستی، سردی و غم شده و ضربان نبض را کاهش دهد، نوای سرد و تعریف می شود.

 بر این اساس نواهای موسیقی شرقی مانند، دهل، چنگ، عود، دف، سه تار،تار،سنتور و غیره گرم می باشند.

 دستگاه هایی مثل نوا، شور، همایون، اصفهان، بیات ترک، سه گاه، چهارگاه و غیره صداهای گرم تولید می کنند.

 صداهای بم( کلفت)، گرم و صداهای زیر( نازک)، هستند.

 انسان ها وقتی به سن پیری( سردی) بیشتر از نواهای موسیقی شرقی که دارای طبع گرم هستند، لذت می‌برند. در حالی که در گرم یعنی در سن نوجوانی و جوانی از نواهای سرد و خشک مثل موسیقی غربی( سودازا) بیشتر استقبال می کنند. 

مزاج دودها

 دود ها نیز هر کدام خاصیت ویژه‌ای از سردی و گرمی را از خود نشان می دهند. گاهی موجب بروز آرامش در انسان و گاهی بروز باعث  شور و هیجان و زمانی باعث بی قراری، سستی، نگرانی و ناامیدی می شوند برای نمونه: رود اسفند، کندر و عود، آتش چوب،هیزوم،کاه، دود پشم و ابریشم گرم هستند، دود آتش چوب انار، گرم و خشک و دود آتش چوب گز، بسیار گرم است.

دود تنباکو ابتدا بسیار گرم، و سپس در ابتدا کوتاهی به فرد میدهد  سپس از مغز را سرد میکند، تریاک نیز ابتدا گرم سپس بی نهایت سرد است.

 پمپ بنزین، نفت و گازوئیل، دود مواد پلاستیکی، زباله و دود پنبه همگی سرد هستند.

مزاج زخم ها 

زخم ها نیز بر حسب رنگ، بو و شکل دارای مزاج هستند و باید برحسب نوع آنها، روش درمان را انتخاب کرد.

 زخم های قرمز و زرد رنگ زخم های گرم هستند، زود درمان میشوند. زخم های سفید و زخم های زرد، زخم های سرد و دیر درمان هستند و تا زمانی که رنگ زخم تغییر یافته،  زمینه ی درمان آنها ایجاد نمی‌شود. هر چقدر رنگ زخم تغییر کند و بهتر فرنگی قرمز متمایل شود، بوی عفونت آن کم شده و درد آن نیز کاهش پیدا می کند.

 مزاج سنگ ها و فلزات

فلزات نیز مزاج سردی و گرمی دارند. این گرما و سرما از طریق تماس بدن با فلز منتقل می شود و گاهی اثرات بسیار عمیقی در بدن باقی می گذارد به طوری که جبران برخی از آنها بسیار دشوار است. مثلاً سر به بسیار سرد است تا حدی که اگر یک قطعه فلز سرب بر کمر مردی بسته شود موجب ناباروری در او می شود. نقره، روی، آهن، آلومینیوم و چدن همگی سرد هستند.

 طلا، یک فلز بسیار گرم است، مس و فلزات ترکیبی مانند برنج گرم هستند، جیوه گرم و خشک است.

 مزاج الماس گرم و خشک است. اگر الماس را بر شکم ببندید، ناراحتی و مشکلات دستگاه گوارش را برطرف کرده و هضم غذا را آسان می کند، همچنین معده را تقویت می کند.

 سنگ مرمر نیز دارای مزاج سرد و خشک است.

 مزاج سایه ها

 سایه درخت بید، سرد و آرام بخش و مناسب برای فرد تب دار است. همچنین سایه درخت گیلاس، اقاقیا، زبان گنجشک، زردآلو، صنوبر و سرو سرد هستند. اما سایه درختان گردو، توت، چنار و نارون گرم هستند. سایه درخت انگور معتدل است.

 مزاج بیماری ها

 بیماری های پوستی، آسم، سینوزیت،شب ادراری، یبوست، صرع، بیماری های مفصل، ریزش مو، ام اس و غیره بیماری های سرد و بیماری‌هایی مانند لکه های تیره و جوش در پوست، اسهال،  می گیرند و خونریزی های مختلف بیماری‌های گرم هستند که به علت سردی و گرمی ایجاد می شوند بنابراین برای پیشگیری از بروز بیماری‌ها باید خوراکی های متعادل و مناسب با طبع میل نموده.

 زوج مناسب هر مزاج

 بر اساس طب سنتی، انسان ها دارای مزاج های مختلفی هستند و این اختلاف در مزاج ها، باعث بروز اختلافات در نیازها، استعدادها، توانایی ها، افکار و غیره در میان آنها می شود.

 همانطور که گرمی، سردی، رطوبت و خشکی می‌توانند آثار خوب و یا بدی بر یکدیگر داشته باشند در مورد دو انسان با مزاج های متفاوت که میخواهند با هم زندگی کنند نیز این مسئله وجود دارد. بنابراین شناخت مزاج ها می تواند یکی از مهم ترین روش ها برای انتخاب همسر مناسب و داشتن یک زندگی موفق زناشویی باشد.

 به طور کلی حالت مطلوب در ازدواج، این است که دو نفر با مزاج نزدیک به هم با یکدیگر ازدواج کنند تا بهتر همدیگر را درک کرده و با مشکلات کمتری مواجه شوند. در واقع باید هر دو گرم مزاج یا هر دو سرد مزاج باشند مثلاً هر دو صفراوی مزاج یا دمبی مزاج یا یکی از زوجین صفراوی مزاج و دیگری دموی مزاج باشد یا اینکه هر دو بلغمی مزاج یا هر دو سوداوی مزاج باشند.

 دقت کنیم می بینیم که بسیاری از اختلافات زوجین به علت ناسازگاری مزاج آنها با یکدیگر می باشد که با اصلاح مزاج می توان بسیاری از آنها را حل نمود. برای مثال اگر یک مرد گرم مزاج با یک زن سرد مزاج ازدواج کند، و پنجره های خانه را می بندد تا سرد شود و مرد اعتراض می‌کند که من گرم شده و در را باز می کند و زن شکایت می کند که من سرد می شود یا اینکه وقتی می خواهند به مهمانی بروند، مرد خیلی سریع آماده می شود و زمانی که خیلی سرد مزاج است، با حوصله خود را آماده می کند و به همین دلیل مرد هم عصبانی شده و مدام غر میزند. این مسئله جزئی در دراز مدت می‌تواند زمینه اختلافات بیشتری و جدایی زوجین را به وجود آورد.

 در صورتی که زوجین بدون در نظر گرفتن مزاج یکدیگر با هم ازدواج نموده باشند می توانند با تغییر روش زندگی شان و استفاده از روش‌هایی مثل استفاده از مسلح، حجامت و غیره مزاج خودشان را اصلاح نمایند تا با مشکلات کمتری مواجه شوند.

 طبایع و حیوانات

 نطور که انسان‌ها از طرح‌های مختلفی برخوردارند، حیوانات نیز دارای طبع های مخصوص به خود می باشند و هر کدام دارای مزاج های ویژه هستند.

حیوانات گوشتخوار به تناسب چنگال ها و دندان‌هایشان از طبع های مختلف برخوردارند مثلاً پلنگ،شیر،گرگ،سگ و گربه هر یک دندان های تیز و مخصوص گوشت خواری دارند و به همین دلیل طبع صفرا و دم در آنان بیشتر است ولی حیوانات علف خواری مانند گاو،شتر و گوسفند دارای دندان های پهن می باشند که مخصوص خوردن علف ها و بوته هاست برای همین طبع های سرد بلغمی در آنا بیشتر دیده می شود.

البته عده ای از حیوانات،نشانه ی یک طبع به خصوص هستند مثلا گاو نشانه ی بلغم است، شیر نشانه ی دم  و ببر نشانه صفرا و سگ نشانه ی سودا می باشد.

منبع و ماخذ

 • دوره طب سنتی و تغذیه شناخت طبایع جلد ۱، دکتر سید علی ابوالحبیب، تهران، ۱۳۸۷.
 • دوره طب سنتی و تغذیه شناخت طبایع جلد 2، دکتر سید علی ابوالحبیب، تهران، ۱۳۸۷.
 • دوره طب سنتی و تغذیه شناخت طبایع جلد 3، دکتر سید علی ابوالحبیب، تهران، ۱۳۸۷.
 • مزاج شناسی برای همه،معصومه فکوریان، پژوهش، تهران، چاپ دوم، ۱۳۹۰.
 •  سردی و گرمی خوراکی ها، کاظم کیانی، چاپ کیهان، ۱۳۹۰.
 •  چه طبعی دارید، محمد پورفخاران، علی منصوری، و مرضیه آقا نوری، ابتکار دانش، چاپ دوم، ۱۳۹۰.
 •  انواع مزاج، حسین خیراندیش، ابتکار دانش، چاپ دهم، ۱۳۹۰ 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.